/images/raw/15401992274380.jpg

Endüstriyel Ters Ozmos (Reverse Osmosis)

<< Önceki Sayfa
Ters Osmoz Sistemleri, günümüzde en yeni ve hızlı gelişen su arıtım teknolojisidir. Geçmiş yıllarda çok yeni ve pahalı olmasından dolayı sadece susuz bölgelerde, deniz suyundan içme suyu elde etmede, ilaç ve kozmetik sektörü gibi yüksek kalitede suya ihtiyaç duyan işletmelerde kullanılmakta iken bugün işletim sistemlerinin basitleştirilmesi ve yeni teknolojilerle fiyatlarının uygun seviyelere gelmesi ile kullanımı yaygınlaşmıştır.

Endüstriyel Ters Osmoz sistemleri, şebeke ve acı kuyu sularının içme suyuna dönüştürülmesinde, çok düşük iletkenliğe sahip sular ile üretim yapan proseslerde, atık su geri dönüşüm proseslerinde, metal içeriği yüksek suların arıtılması ve içme suyuna dönüştürülmesinde, atık su ve deniz suyundan tatlı su elde edilmesinde tercih edilir.

Osmoz olayı doğada sürekli olarak gerçekleşen bir olaydır. Örneğin bitkiler topraktan bu yolla sularını temin etmektedirler.Temel çalışma prensibi, farklı iyon konsantrasyonuna sahip olan ve aralarında yarı geçirgen (bazı maddelerin geçişine izin verirken, bazılarına izin vermeyen) membran bulunan iki çözeltinin osmotik basınç vasıtasıyla iyon konsantrasyonlarının eşitlenmesi olayıdır. Ters Osmoz sistemleriyle ' Osmoz ' olayı tersine çevrilir.
RO sisteminin temelinde yarı geçirgen membranlar vardır. Bu membranlar üzerindeki yarı geçirgen gözenek yapısı, saf suyun molekül çapından daha büyük, sudaki çözünmüş maddelerin molekül çaplarından daha küçük yapıya sahiptir. Membrana yüksek basınçlı su verildiğinde sadece saf su molekülleri ve sudaki eriyiklerin ancak %1-3’ü membran gözeneklerinden içeri nüfuz edebilir. Böylece sudaki eriyikler çaplarına bağlı olarak minimum %98 oranında tutulurken askıda katı partiküller, bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalar süzülmüş olur. Gözeneklerden geçemeyen daha yoğun moleküllü su drenaja verilirken aynı zamanda membranın tıkanması önlenmiş olur. Yapılan işlem tamamen fiziksel olduğu için çevre dostudur.

Baysu Endüstriyel RO sistemlerimiz, PLC kontrollü ve tam otomatiktir. Sistemin uzun süre hizmet verebilmesi, bakım ve koruma masraflarını en aza indirilmesi için konstrüksiyon paslanmaz çelikten imal edilir. Membran kılıfı isteğe bağlı olarak paslanmaz veya FRP seçilebilir. Yüksek basınç pompası dik milli santrifüj ve AISI 304 veya 316 çeliktir. Flowmetre ve TDS metre gibi sistem performansını anında gösteren aksesuarlar kullanılır.
RO arıtım sisteminin her koşulda mükemmel çalışması ve giriş suyu kesilmelerine karşı pompayı korumak için giriş basınç sensörü, rezerv tankı dolduğunda sistemi kapatacak seviye kontrol sistemi vardır. Membranın uzun ömürlü çalışabilmesini sağlamak için auto flush(sistemde oluşabilecek tıkanmaları geciktirici otomatik yıkama vanası) CIP sistemi (kimyasal yıkama) membran durulama sistemi ile sistem geri kazanımı ve pompa debi stabilizasyonunu sağlamak için geri dönüşüm ayar vanası kullanılmıştır. Bu sistemle arıtılacak olan su miktarı birkaç litreden yüzlerce tona kadar çıkabilir. Genellikle büyük kapasitelerde endüstriyel olarak tasarlanan bu sistemler daha küçük kapasitelerle merkezi sistemlerde kullanılmaktadır.

Günümüzde kullanım alanları gittikçe genişleyen Ters Osmoz Sistemlerinin endüstrideki örneklerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

* Deniz suyundan tatlı su elde edilmesi

* Organik ve inorganik kimyasal tuzlardan arındırılmış, özel prosesler için kullanma suyu elde edilmesi

* Kazan, soğutma ve nemlendirme sistemlerinde

* Hemodiyaliz sistemleri, Kimyasal laboratuvarlar.