/images/raw/15402816046634.jpg

Evsel Su Arıtma Sistemleri

SU VE SU ARITMA SİSTEMLERİNİN GÜNLÜK HAYATIMIZDAKİ YERİ

Su, hayatın devamı için tüm canlıların vazgeçilmez ihtiyacıdır. Ama ne yazık ki son dönemlerde sınırlı bir kaynaktır. Dünya yüzeyinin %70’i suyla kaplı olmasına rağmen içilebilir su kaynakları gün geçtikçe azalmaktadır.

Yeryüzüne düşen yağmur ve kar suları, saf suya en yakın su olmasına rağmen bize içme suyu olarak ulaşana kadar geçtiği yollar nedeniyle bu saflığını yitirmektedir.

Çevre kirliliğinde yaşanan son nokta da bunu ciddi anlamda etkilemektedir. Şöyle ki; yağmur ve kar olarak dünyamıza inen suyun kalitesi, toprakta ve geçtiği yollarda bulunan ağır metal, tarım ilacı, demir, alüminyum, sülfat, bakteri, virüs, klor, tat, renk, koku ve bulanıklığını etkileyen koşullar nedeniyle düşmektedir.

Eskiden olduğu gibi dağdan inen kar suyuna direkt ulaşamadığımız ve bize ulaşana kadar geçtiği yollardan dolayı musluktan akan su, beklentilerimizi karşılamaz hale gelmiştir. Bu da su arıtma sistemlerinin devreye girmesini etkilemiştir.

Su Arıtma Sistemleri, suyun saflığına etki eden faktörlerin suya karışması ile oluşan doğadaki bu işlemi tersine çevirerek musluğunuzdan temiz ve lezzetli su akmasını sağlar. Suyu tüm bakteri ve kirleticilerden arındırır.

Su arıtma sistemlerinde bulunan çok aşamalı filtrasyon teknolojisi ile sudan %99.9 oranında ağır metal, tarım ilacı, bakteri, virüs ve diğer zararlı maddeler uzaklaştırılır.

Su arıtma sistemleri sayesinde gönül rahatlığı ile içebileceğiniz suyunuz, her zaman elinizin altında olur. Ayrıca sebze ve meyvelerinizi yıkayabilir, lezzetli çay ve kahveler hazırlayabilirsiniz.

Bedenimizde suyun eksik olmasının etkilerini, baş ağrısı, depresyon, ciltte kuruluk ve kırışıklıklar, kilo alma, hızlı nefes alıp verme, kas krampları şeklinde yaşayabiliriz. Bunları önlemek için günlük içtiğimiz suya dikkat etmeliyiz.
Suyun hava ile birlikte yaşam kaynaklarımızdan biri olduğunu düşündüğümüzde öncelikle suyun sağlığımıza direkt etkisi tartışılamaz bir konudur.

*Bu arada içmemiz gereken su, saf su değil, iyi sudur.
*İyi su sağlığımıza olumlu katkı sağlayan sudur.
*İyi su berraktır, su eğer bulanıksa içinde organik ve inorganik maddeler var demektir.
*İyi su renksizdir, endüstriyel atıklardan arındırılmıştır.
*İyi su hastalık yapıcı mikroorganizmalar içermez.
*İyi suyun içinde demir ve mangan gibi elementler, arsenik, nitrat gibi maddeler bulunmaz.

Bugün dünyamızda iyi su ancak arıtılmış olarak elde edilebilir. Ama her arıtılmış su iyi su değildir. Su arıtımı oldukça önemli bir işlemdir. Günümüz teknolojisinde özellikle ters osmoz sistemi suyu arıtarak iyi su kullanmamızı sağlar.

Ters osmoz sistemi sudan %99.9 oranında ağır metal, tarım ilacı, bakteri, virüs ve diğer zararlı maddelerin arıtılmasını sağlarken UV sistemi suda bakteri giderimi yapar. Ters osmoz sisteminde; su, yüksek basınç ile membranlar üzerindeki gözeneklerden geçer. Bu işlem sırasında suyun içindeki maddelerin çoğu bu gözeneklerden geçemez. Bu işlem sayesinde filtrasyon sistemlerine göre daha iyi su kalitesi elde edilir. Ters osmoz membranları ile tüm çözünmüş tuzlar, inorganik moleküller, molekül ağırlığı büyük olan organik moleküller giderilmektedir.

Her ne kadar şebeke suları filtreleme işlemlerine tabi tutulsa da maalesef su, evimizdeki musluğa gelmeden önce geçtiği su hatlarının içindeki bakteri, parazit ve ağır metallerden tam olarak temizlenememektedir. Dolayısıyla özellikle çiğ tüketilen sebze ve meyveleri temizlemek için şebeke suyu kullanmadan önce musluğunuzdan akan suyun sağlıklı ve temiz olduğundan emin olmamız gerekir.

Bu aşamada musluğunuzdan sağlıklı su elde etmenin en konforlu yöntemlerinden biri olan su arıtma cihazları öne çıkmaktadır..

Hayat kaynağımız suyun bileşimini tanımlamak için kullanılan ölçütlerden biri de sertliktir. Suyun sertlik derecesi sudaki kalsiyum karbonat miktarına bağlıdır. En basit ifade ile, içerisinde çözünmüş olarak kalsiyum, magnezyum iyonlarını bulunduran sudur. Halk arasında, kireçli su olarak da nitelendirilir.

Sert sularda sabun tüketimi fazladır, sabun geç köpürür. Sert su, zamanla kendiliğinden veya ısıtıldığında hızla çözünürlüğünü kaybederek geçtiği yüzeylere yapışmaya başlar. Su borularının içi hızla dolar, su basıncı ve akışı azalır. Artan kireçlenme yalıtkanlığa sebep olur ve elektrik tüketimi artar. Örneğin, bu tıkanma kalorifer tesisatında ise, yakıt tüketimi artar. Ayrıca, sert su deterjanın da temizleme gücünü azaltır ve yüzeyde kireç olarak adlandırılan mineral birikintileri bırakır.

Musluğumuzdan akan suların sertlik oranı, şehirden şehire değişmekle birlikte, 2010 yılı tarihli Yıldız Teknik Üniversitesi araştırması sonucuna göre Türkiye´nin %83´ünün orta sert ve sert suya sahip olduğu tespit edilmiştir.

Su Yumuşatma Cihazları sayesinde,

*Banyo sırasında az miktarda şampuan ile daha çok köpük ve kolay temizlik sağlanır. Yumuşak su, tende yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm ve sağlıklı bir his bırakır.

*Egzama ile bağlantılı kuruluk, kaşıntı, tahriş gibi deri rahatsızlıkları hafifler.

*Çamaşır ve bulaşık makinelerinde kireç önleyici, tuz ve parlatıcı kullanımına gerek duyulmaz, deterjan kullanımı önemli ölçüde azaltır. Bütçeye katkı sağlar.

*Çamaşırlar daha yumuşak ve temiz, bulaşıklar daha parlak ve lekesiz yıkanır.

*Lavabo, küvet, klozet, musluk ve duş başlığı gibi yerlerde kireç oluşumu engellenir, böylece günlük temizliğe daha az zaman ayrılır.

*Yumuşatılmış su, kireç oluşumunu engellediği için su tesisatının da ömrü uzar, dönemsel tamir aralığı artar, tamir masrafları azalır.

*Su ile sürekli temas eden, kombi, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı gibi tüm elektrikli ev aletleri daha uzun yıllar kullanılabilir.

Su yumuşatma sistemleri sadece müstakil evlerde değil; aynı zamanda villa, apartman girişi, çamaşırhane, küçük işletme ve araba yıkama istasyonlarında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Temiz, leziz ve sağlıklı suya ulaşmanın en emin yollarından biri su arıtma cihazlarıdır. Ama her su arıtma cihazı bize arzu ettiğimiz temiz, leziz ve sağlıklı suyu sağlamayabilir. Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

*Güvenilir bir üretici olması: Su arıtma cihazı alırken mutlaka üretici firmayı ve firmanın ne kadar güvenilir olduğunu araştırmak gerekir.

Sektöründe uzman ve kendini kanıtlamış bir firma bulmak ile hem sağlıklı olarak arıtılmış su, hem de satış ve satış sonrası için her türlü ihtiyaca destek sağlanması garanti altına alınmış olur.

*Dünyada tercih edilen bir marka olması: Her alanda olduğu gibi su arıtma cihazının da dünyaca bilinen ve tercih edilen bir marka olması, birçok testten geçerek sertifika ile belgelendirildiğinin garantisidir. Bu tür firmaların ürünlerinin tercih edilmesi merdiven altı, kalitesiz cihaz alma riskini tamamen ortadan kaldırmaktadır.

*İleri teknoloji ürünü olması: Cihaz teknolojisi ve filtrelerin kalitesi sağlık üzerinde büyük etki yaratır. Sistemin ana işlevini filtreler görmektedir, ileri teknoloji ürünü dense de ancak güvenilir firmalardan alınan cihazlarda ters osmoz teknolojisinin faydalarından bahsedebilir.

*Dünyanın kabul ettiği sertifikalara sahip olması: Su arıtma sektöründe de ürünün kalitesini ortaya koyan sertifikalar vardır. Bu sertifikalar sayesinde firmanın dünya standartlarında üretim yapıp yapmadığı anlaşılabilir. Alınan ürünün NSF, WHO gibi sertifikaları olup olmadığı araştırılabilir.

*Satış sonrası hizmetler: Sadece satış aşamasında değil sonrasında da tüm servis, soru, istek ve ihtiyaçların karşılanacağı bir firmanın ürününü tercih etmek önemlidir. Özellikle yedek parça veya arıza durumunda muhatap bulunabilecek bir firmadan ürün alınması konusunda dikkatli olunmalıdır.

*Fiyat aralığı: Su arıtma sektöründe ileri teknoloji ürünü ve ürün garantisi olan cihazların fiyat aralığı daha yüksek olmaktadır. Pazarda daha düşük fiyatlı cihazlar da satılmaktadır. Ancak bu cihazların doğrudan sağlığınızı etkileyeceği unutulmamalıdır. Kaliteli, güvenilir ve garantili bir cihazın fiyat aralığının daha yüksek olması bu açıdan kabul edilebilir bir durumdur.

*Firmanın sorumluluğunun farkında olması: Su arıtma ciddi ve sorumluluk isteyen, insan sağlığını doğrudan etkileyen bir sektördür. Su arıtma cihazı alırken üreticisinin sorumluluğunun farkında olması; sağlıklı su elde edilmesini sağlaması, insana ve doğaya önem vermesi, çevreye duyarlı teknolojiler üretme anlayışına sahip olması, sürdürülebilir yaşam kaynaklarının korunmasında etkisinin olması nedeni ile önemlidir.

Filtre değişim süresi ise farklı filtre aşamalarında su arıtma cihazının kullanım sıklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. 3-4 kişiden oluşan çekirdek bir aile için ön filtrelerde bu süre 6-12 ay arasında değişebilirken, diğer filtreler en az bir yıl kullanılabilir.

... Devamı... Geri Git

Baysu Arıtma Sistemleri olarak, uluslararası geçerliliği olan NSF Belgemiz ve yurt dışında 140 yılı aşkın süredir hizmet veren iş ortaklarımız ile birlikte sizlere hizmet vermekteyiz. Filtrelerinizin ve diğer ömürlü malzemelerinizin değişim sürelerini sizler için takip ederek değişim zamanlarını sizlere bildirmekte ve cihaz kurulum, bakım, ömürlü malzeme değişimleri ve oluşabilecek her türlü arızada Teknik Servis Departmanımız ile sizlere destek olmaktan mutluluk duymaktayız.

Bize ulaşmanız durumunda; uzman kadromuz ve teknik ekibimizle, su analizlerinize, kullanım miktarlarınıza ve yerleşim yerinize uygun olarak sizlere özel projelerle en uygun çözüm için çalışmaktayız. Bu ayrıcalıklardan yararlanmak isterseniz bir telefon kadar yakınınızdayız.

EVSEL SU ARITMA SİSTEMLERİ VE YEDEK MALZEMELER